قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن

امروزه تیرآهن ها یکی از رایج ترین و مهم ترین مصالح ساختمانی به شمار می روند. تیرآهن ها در زمره ی مصالح با دوام می باشند که مزیت ها و کاربردهای متعدد و متنوعی دارند. ما در این مقاله به کاربرد تیرآهن و نیز قیمت تیرآهن خواهیم پرداخت.

تیرآهن چیست؟

تیرآهن جزو مهم ترین مقاطعی می باشد که در سازه های صنعتی و ساختمانی از آن استفاده می شود. تیرآهن بارهایی را که به ساختمان وارد می شود، تحمل می کند. شروع ساختمان سازی بدون تیرآهن به هیچ عنوان امکان ندارد. به دلیل کاربرد بالا و نیاز ساختمان سازان به این محصول، قیمت تیرآهن معمولا درگیر نوسانات بازار می باشد.

تیرآهن از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

اساسا تیرآهن ها از دو بخش تشکیل شده است که آن دو بخش را به نام های جان و بال می شناسند. کناره ها و لبه های تیرآهن بال است که دو عدد می باشد و بخش میانی و اصلی آن نیز جان می باشد.

تقسیم بندی انواع تیرآهن

اساسا تیرآهن ها انواع متفاوتی دارند و کاربرد آن ها نیز متنوع است. از این میان می توان به تیرآهن های IPE ، IPN ، IPB اشاره کرد، هم چنین تیرآهن دیگری نیز به نام تیرآهن لانه زنبوری می باشد که از جوش و برش تیرآهن های دیگر به دست آمده است. حال که سخن به انواع تیرآهن رسید برای اطلاع از قیمت تیرآهن و انواع آن می توانید به صفحه قیمت روز تیرآهن مراجعه نمایید.

تیرآهن I وH

تیرآهن-آهن-سانا-01

یکی از انواع تیرآهن ها، تیرآهن I وH  می باشند، یا همان تیرآهن IPE و IPB. در کشور ایران به مقاطعی که جنس آن ها از فولاد باشد و I شکل و H شکل باشند تیرآهن می گویند. تیرآهن H  شکل که آن را تیرآهن هاش نیز می نامند، به تیرهایی با بال بزرگ و پهن نیز مشهور هستند و بهتر است بدانید که نسبت به تیرآهن هایی که به صورت I (حرف آی انگلیسی)  شکل هستند، بال های به نسبت بزرگتری دارند.  در این تیرآهن ها تمام ارتفاع و طول بال ها با هم مساوی می باشد.  تیرآهن هایی که با نماد IPB  شناخته می شوند ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی متر را شامل می شوند. تیرآهن I شکل، بال هایشان از ضخامت ثابت برخوردار می باشند و با  IPE نشان داده می شوند. ارتفاع این مقاطع به ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر می رسد. خوب است بدانید که تیرآهن H  بر اساس نوع وزنی که دارد دسته بندی می گردد و شامل سه دسته می شوند که عبارتند از: HEA، HEM، HEB.

HEM به تیرآهنی گفته می شود که بال پهنی دارد و به شدت سبک می باشد. HEB به تیرآهنی می گویند که بال پهنی دارد و سنگین است و  HEA به تیرآهنی گفته می شود که فوق العاده سنگین است و بال پهنی دارد.

جالب است بدانید که در کنار اسم این تیرآهن ها دو حروف وجود دارد و آن دو حروف V و L  می باشد. حرف L   سبک بودن تیرآهن را نشان می دهد و حرف V  سنگین بودن آن را. مثلا اگر تیرآهنی را مشاهده کردید که IPBV  بود این تیرآهن سنگین است و بال پهنی دارد.

تفاوت بین تیرآهن H و I  چیست؟

دو تیرآهن H و I  علاوه بر اینکه شباهت های زیادی دارند. تفاوت های چشمگیری نیز با یک دیگر دارند. از تفاوت های آن ها می توان به جان تیرآهن، بال تیرآهن، وزن و تعداد قطعات اشاره کرد. در ادامه به تفاوت های آن بیشتر می پردازیم.

جان تیرآهن:

جان تیرآهن در تیری که به شکل I  می باشد مقداری باریک تر است و این یعنی اینکه نسبت به تیرآهن H  توان کمتری برای نیروهایی که به آن وارد می شود دارد، هم چنین مقاومت کمتر و پایین تری را دارا می باشد. بهتر است بدانید که جان تیر آهن در برابر نیروهایی که به آن وارد می شود مقاوم تر عمل می کند.

بال تیرآهن:

بال تیرآهن در تیر H بزرگتر است و پهنایی که دارد بسیار بیشتر می باشد که کاملا خواص هندسی را که دارد عوض می کند. اما بال هایی که تیرآهن I را پوشش می دهد کوتاه تر می باشد و به هیچ عنوان پهنای آن به اندازه تیرآهن H  نیست.

تیرآهن لانه زنبوری

از انواع تیرآهن ها می توان به تیرآهن لانه زنبوری اشاره کرد که تیرآهن شش ضلعی منظم می باشد. این تیرآهن از برش طولی فوق العاده ساده ای تشکیل شده است. بعد از برش آن ها را به شکل کاملا منظم به گونه ای روی هم قرار می دهند که دو صفحه بهم جوش بخورد. هنگامی که ارتفاع تیر افزایش پیدا می کند، مقاومت خمشی تیرآهن نیز زیاد می گردد. ارتفاع این نوع تیرآهن ۱۲۰ تا ۹۰۰ میلی متر می باشد.

تیرآهن INP

یکی دیگر از انواع تیرآهن ها تیرآهن INP می باشد که بیشتر در کشور چین و روسیه دیده می شود. بهتر است بدانید که این نوع تیرآهن به شکل I  می باشد اما میزان ضخامت و ابعاد آن گوناگون است و منظور این است که هرگاه از جان تیر دور شویم و فاصله بگیریم، ضخامت بال آن کم و کمتر می شود. این تیرآهن از ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر تولید می گردد.

انواع کاربرد تیرآهن

تیرآهن-آهن-سانا-03

تیرآهن ها کاربردهای متعدد و متنوعی دارند و یکی از ملاک های قیمت تیرآهن بر اساس انواع کاربردهای آن می باشد. همچنین تیرآهن ها بر اساس اندازه، ضخامت و شکل به انواع مختلفی تقسیم می شوند و هر کدام از این دسته بندی ها دارای کاربردها و خصوصیات مختلفی می باشند.

کاربرد تیرآهن هاش یا تیرآهن H

بیشترین کاربرد این تیرآهن در ساختمان ها می باشد ولی در ساختن پل ها مخصوصا پل های طویل نیز استفاده می گردد.

از آن جایی که این تیرآهن های هاش ، جان ضخیم تر و بال های بزرگتری دارند و در سطح مقطع آن ها تفاوت جزئی وجود دارد می توانند نسبت به تیرآهن I بار بسیار بیشتری را تحمل نمایند.

کاربرد تیرآهن I

تیرآهن I در ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد و مقاومت زیادی برای سازه ایجاد می کند . این تیرآهن تیرهای فولادی محکم تر و پایدارتری دارد و بسیار قابل اطمینان است و از تنوع خوبی برخوردار می باشد.

قیمت تیرآهن

در پروژهای صنعتی و عمرانی از تیرآهن استفاده های زیادی می شود، چیزی که بر قیمت تیرآهن تاثیر می گذارد ، نوع و حجم سازه می باشد.

در بازار قیمت های مختلفی برای فروش تیرآهن وجود دارد. قیمت تیرآهن در بازار های ایران به گونه ی شاخه ای اعلام می گردد. برای آگاهی دقیق از قیمت تیرآهن می توانید به صفحه قیمت روز تیرآهن مراجعه نمایید و  از به روز ترین قیمت ها نیز مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *