تیرآهن

تیرآهن یکی از مصالح ساختمانی است که اصلی ترین مقاطع فولادی در ساخت و ساز به شمار میرود و طول بلندی دارد.

این محصول در ظاهر شبیه حروف انگلیسی H و I است که در کیفیتهای مختلفی تولید میشود و آلیاژ تولید کنندگان آن باهم فرق میکند به همین دلیل کیفیت آنها باهم متفاوت است.

تیرآهن انواع مختلفی دارد که در ساخت و ساز و صنایع مختلف کاربرد دارد و در حالت کلی به دو دسته سبک و سنگین تقسیم میشود که هر کدام از آنها مزایای خاص خود را دارند.

تیرآهنها از یک جان(Flange) و دو بال(Web) تشکیل شده است که سایز و ضخامت آنها متفاوت است و هر کدام کاربرد متفاوتی با همدیگر دارند.

نحوه تولید تیرآهن

متداولترین نوع تولید فولاد، نورد گرم است که تیرآهن را نیز با همین روش تولید می‌کنند.

برای تولید تیرآهن ابتدا شمش بلوم(Bloom) که همان شمش فولادی است را در قفسه ابتدایی، میانه و نهایی رد می‌کنند و در هر قسمت این شمش ها تغییر شکل می‌دهند.

شمش بلوم که عرض آن بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر است ابتدا در کوره و تحت تاثیر گرما قرار می‌دهند تا این شمش نرم شود و حالت شکل پذیری داشته باشد سپس آن را در قفسه ابتدایی قرار می‌دهند تا سطح آن نازکتر و طول آن بیشتر شود.

روند قفسه میانه و نهایی نیز به همین صورت است که در نهایت با عبور از این قفسه‌ها و تغییر شکل به تیرآهن مراحل تولید به پایان میرسد و در اندازه‌های مختلف برش داده میشود.

خواص فیزیکی و شیمیایی تیرآهن این محصول را به محصولی با مقاومت و کشش بالا در برابر فشار و خمش تبدیل کرده است.

تیرآهن مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارد و به راحتی میتوان آن را تغییر شکل داد.

کاربرد تیرآهن

تیرآهن به دو دسته صنعتی و ساختمانی تقسیم میشود که عمده مصرف این محصول در ساخت و ساز است.

از تیرآهن برای ساخت پل، ساختمانهای بلند، کشتی سازی، صنعت خودرو و قطعات، صنعت آهن و فولاد، صنایع دریایی و هوایی، ساخت خرپا،ساخت اسکله، سوله سازی،نعل درگاه، استفاده از آن در پالایشگاه ها و چندین مورد دیگر به کار میرود.

از ویژگیهای تیرآهن میتوان به نصب آسان، محکم شدن سازه،کاهش مصرف فولاد،اسکلت بندی ساختمانهای بلند و … اشاره کرد

انواع تیرآهن

بر اساس استاندارد جهانی تیرآهن به چند دسته از جمله تیرآهن هاش یا IPB ، تیرآهن CNP یا لانه زنبوری، تیرآهن IPB و تیرآهن INP تقسیم میشوند که در ادامه توضیح مختصری در مورد هرکدام از آنها خواهیم داد.

لازم به ذکر است اگر حروف هک شده بر روی آهن را پیدا کردید و به حرف L برخورد کردید به معنی سبک است و حرف V هم نشانه سنگین بودن آهن است.

تیرآهن هاش(IPB)

این نوع تیرآهن که ظاهری شبیه به H لاتین دارد در بازار به اسم بال پهن نیز آن را می‌شناسند که دارای استانداردهای سبک، سنگین و فوق سنگین میباشد.

تیرآهن بال پهن سبک را با حروف HEA، تیرآهن بال پهن سنگین HEB و تیرآهن بال پهن فوق سنگین را با حروف TPB لاتین در بازار می‌شناسند پس اگر با چنین کلماتی روبرو شدید؛ آشنایی با آن داشته باشید.

این نوع تیرآهن در طول ۱۲ متر به بالا تولید میشود و ضخامت آن هم از ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلیمتر میباشد که به دلیل استقامت و محکمی که دارد بیشتر در سد سازی، ساخت پل، برج و صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد.

تیرآهن INP

این نوع تیرآهن را بر اساس استاندارد کشورهای روسیه و چین می‌سازند که ساختار آن شبیه به لاتین I است؛ یعنی بال تیرآهن INP با فاصله گرفتن از جان، کاسته میشود.

این نوع محصول که در سازه‌های مرتفع بیشتر کاربرد دارد در سایزهای ۸ الی ۶۰ سانتیمتری تولید و عرضه میگردد.

از جمله کاربرد آن در ساخت خرپا و پوشش سقف و … میتوان اشاره کرد.

تیرآهن IPE

این تیرآهن که به تیرآهن معمولی معروف است بیشترین مصرف را در بین انواع تیرآهن دارد.

شکل ظاهری آن مانند نوع قبلی شبیه حرف لاتین I است و در سایزهای ۸ الی ۶۰ سانتیمتری تولید میگردد.

عمده مصرف این نوع تیرآهن در پوشش سقف، ستون، ساخت خرپا و نعل درگاه است.

تیرآهن CNP یا لانه زنبوری

بعد از تولید تیرآهن در جان محصول یک سری حفره‌ها ایجاد میشود که شبیه لانه زنبور است به همین دلیل به تیرآهن لانه زنبوری یا شبکه ای معروف است. این حفره‌ها به صورت دستی انجام میشود.
طول این تیرآهن بین ۱۲ تا ۱۸ متر و و ارتفاع آن ۸۰ الی ۳۰۰ میلیمتر میباشد. این تیرآهن چون در دل آن حفره ایجاد میشود، وزن کمتری دارد؛ به همین دلیل قیمت مقرون و باصرفه ای نسبت به دیگر تیرآهن ها دارد.
ایجاد حفره در جان تیرآهن معمولی یا هاش تبدیل به تیرآهن لانه زنبوری میشود.

قیمت تیرآهن

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن

تیرآهن یک محصولی است که تولید و عرضه آن بسیار بالا است و همین عامل باعث شده است که قیمت تیرآهن بسیار حساس شود و با کم و زیاد شدن یک سری مقادیر، قیمت آن هم تغییر میکند. در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.
۱. مواد اولیه: از آنجایی که تیرآهن از شمش فولادی تولید میشود پس با تغییر قیمت شمش، قیمت تیرآهن نیز متغیر میشود. همچنین کیفیت شمش تولیدی نیز در تعیین قیمت این محصول بسیار تاثیر گذار است. بعضی از کارخانه‌ها از شمش با کیفیت استفاده می‌کنند و بعضی‌ها هم از کیفیت درجه ۲ و درجه ۳ استفاده می‌کنند.
۲. میزان تقاضا و عرضه: همانطور که میدانیم هرچقدر میزان تقاضا بالا برود و عرضه کمتر شود، قیمت آن محصول نیز بالا میرود و بالعکس. پس میزان تقاضا و عرضه در تعیین قیمت تیرآهن بسیار تاثیرگذار است.
۳. تکنولوژی: استفاده از دستگاهها و تکنولوژیهای روز دنیا می‌تواند در زمان تولید تیرآهن بکاهد پس استفاده از آنها با توجه به اینکه در صرف زمان تاثیر گذار است، می‌تواند در تعیین قیمت نیز تاثیر گذار باشد.
۴. سیاست دولت: با توجه به تحریم بودن کشور ایران و محدود بودن صادرات و واردات، سیاستهای دولت نیز در تعیین قیمت این محصول حائز اهمیت است.
۵. قیمت ارز و میزان تورم: همانطور که همه ما در جریان هستیم، میزان تورم سالیانه در کشورمان بسیار بالا است و تغییر قیمت ارز هم به حالت لحظه‌ای تبدیل شده است. به همین علت با بالا و پایین شدن قیمت ارز و دلار، قیمت تیرآهن نیز دستخوش تغییر میشود.

قیمت تیرآهن

همانطور که در بالا خدمت شما عزیزان توضیح دادیم، قیمت تیرآهن به عوامل زیادی بستگی دارد و با تغییر هر کدام از این چند مورد، قیمت آهن نیز بالا و پایین میشود. شما عزیزان میتوانید به جدول بالا مراجعه کرده و قیمت سایز دلخواه خود را در آنجا مشاهده فرمایید.

قیمت روز تیرآهن

با توجه به اینکه تیرآهن سایزهای مختلفی دارد و در چندین کارخانه متفاوت تولید و عرضه میگردد؛ قیمت یکسانی باهم ندارند.
شما عزیزان برای اطلاع دقیق از قیمت روز تیرآهن و یا مشاوره و راهنمایی جهت خرید سایز مورد نظر خود، میتوانید با کارشناسان شرکت آهن سانا تماس حاصل نمایید تا علاوه بر اعلام قیمت، شما را در امر خرید محصول مورد نظرتان راهنمایی کنند و ابهامات شما را برطرف کنند.
هر کدام از کارشناسان آهن سانا به صورت تخصصی روی یک محصول کار می‌کنند و با بانک اطلاعاتی که در مورد آن محصول دارند میتوانند مشاور خوبی برای شما خریداران محترم باشند.

خرید تیرآهن

در پایین همین صفحه که مطالعه می‌کنید شماره تماسهای شرکت آهن سانا قرار گرفته است. همین الان با برقراری تماس با همکاران ما در این شرکت، میتوانید استعلام قیمت بگیرید و خرید خود را چه در تهران و چه در هر شهر دیگری باشید، درب منزل تحویل بگیرید.
آهن سانا علاوه بر تیرآهن، محصولات دیگری مانند لوله مبلی، میلگرد، ورق سیاه و چندین محصول دیگر را به فروش می‌رساند که برای اطلاع از قیمت میلگرد و یا قیمت پروفیل مبلی نیز میتوانید آن را از کارشناسان ما جویا شوید.
قیمت ورق آهن نیز یکی از محصولات پر فروش و پرکاربرد در حوضه فولاد سازی به حساب می‌آید.

بهترین نوع تیرآهن برای ساختمان سازی

از لحاظ سایز باید خدمت شما عرض شود که سایز ۱۴، ۱۶ و ۱۸ پرکاربردترین سایز تیرآهن در ساختمان سازی است.
از لحاظ کیفیت بخواهیم حساب کنیم باید بگوییم که تیرآهن ذوب آهن اصفهان بهترین کیفیت را در بین سایر تولید کننده ها دارد و وزن آن هم مقداری بیشتری است. پس اگر به دنبال جنس مرغوب و باکیفیت برای ساختن سازه خود هستید، میتوانید از تیرآهن ذوب آهن استفاده کنید.
توصیه میشود در هنگام خرید حتما وزن شاخه را از فروشنده بپرسید چون در این میان سودجویانی هستند که از اطلاعات نداشتن مشتری سوء استفاده کرده و محصول نامرغوب را به جای محصول با کیفیت به آنها می‌فروشند.

وزن تیرآهن

وزن تیرآهن یکی از مهمترین مشخصات تیرآهن است که در قیمت تیرآهن و همچنین در قیمت حمل و باربری تاثیرگذار است.
در پایین جدولی طراحی کردیم که میتوانید وزن هر متر و هر شاخه از تیرآهن مورد نظر خود را در آن بیابید.
توجه داشته باشید که این اعداد وزن استاندارد تیرآهن میباشد و بر اساس کارخانه تولید کننده ممکن است مقداری کمتر یا بیشتر باشد.

برای اطلاع ز قیمت ورق آهن لطفا روی این کلمه کلیک کنید تا به صفحه مربوطه وارد شوید.

جدول وزنی تیرآهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *