میلگرد یکی از پر مصرفترین و اساسی ترین محصولات در بازار ساخت و ساز است و قیمت آن نقشی اساسی در هزینه‌های ساخت و ساز دارد. با توجه به بازار عظیم و جهانی فولاد، عوامل متعددی در قیمت لحظه‌ای میلگرد تاثیرگذارند و معمولا شاهد نوساناتی در قیمت روز میلگرد هستیم. به همین دلیل آگاهی از قیمت روز میلگرد و نوسانات آن امری ضروری است. در ادامه به معرفی میلگرد، انواع آن و بررسی قیمت روز میلگرد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

میلگرد

تاریخچه استفاده از میلگرد به ضعف استحکام سازه‌ها برمیگردد. در ساختمان سازی بتن نقش اصلی استحکام و مقاومت سازه را بر عهده دارد. بتن استحکام بسیار بالایی در برابر نیروهای فشاری دارد اما در برابر نیروهای کششی، برشی و چرخشی استحکام قابل توجهی ندارد و به همین دلیل در هنگام حوادثی مانند زلزله به راحتی فرو می‌ریزد که خسارتهای جبران ناپذیری به همراه دارد.

 در سال ۱۸۰۰ میلادی جوزف لوئیس به این نکته پی برد که با افزودن میلگرد به بتن میتوان ضعف آن در برابر نیروهای کششی را برطرف کرده و استحکام سازه‌ها را بالا ببرد. ضریب انبساط دمایی بتن و فولاد بسیار نزدیک به هم است و این عامل است که باعث عدم لغزش بین بتن و فولاد بر اثر تغییرات دمایی میشود.

در ابتدا شکل و استفاده میلگردها به مانند امروزی نبود و در طی سالها میلگردها در سیستم استانداردی، دسته بندی و انواع متفاوت آنها تولید و کاربرد پیدا کردند.

میلگرد چیست؟

میلگرد یا آرماتور یک میله فولادی طویل با قطر و اندازه‌های مختلف است که در صنعت ساخت و ساز کاربرد و نقش اساسی دارد. میلگردها در انواع و سایزهای مختلفی تحت نظر یک استاندارد تولید میشوند و هر کدام ویژگی و کاربرد خاص خود را دارد.

اصلی‌ترین کاربردهای میلگرد در حوزه ساخت و ساز است. هدف استفاده از میلگردها در صنعت ساخت و ساز استحکام است و مانع از ترک و شکستگی بتن در برابر نیروهای برشی و کششی میشود. ساختمان سازی، سد سازی، پل سازی و سازه‌های فولادی از مهمترین کاربردهای میلگرد یا آرماتور است.

قیمت میلگرد

انواع میلگرد

میلگردها در سایز، شکل و متریال متفاوتی تولید میشوند که هر کدام با توجه به مشخصاتش کاربرد و قیمت متفاوتی دارند. برای دسته بندی میلگردها هم معیارهای مختلفی وجود دارد از جمله دسته بندی بر اساس شکل ظاهری، استاندارد، سایز و جنس.

انواع میلگرد بر اساس شکل

مهم ترین فاکتور دسته بندی میلگردها بر اساس شکل ظاهری است. بر این اساس میلگردها به دو نوع ساده و آجدار تقسیم بندی میشوند. بر روی سطح میلگردهای آجدار شیارهایی وجود دارد که وجود این شیارها باعث افزایش سطح تماس و چسبندگی میلگرد با بتن میشود و باعث افزایش مقاومت سازه بتنی میشود. اما در میلگردهای ساده این شیارها دیده میشوند و سطح آن صاف است. آرماتورهای آجدار به دلیل وجود شیار در سطح آنها مقاومت کششی بیشتر و انعطاف و شکل پذیری کمتری نسبت به میلگردهای ساده دارند. کاربرد میلگرد ساده محدود تر از میلگرد آجدار است و هنگامی از آن استفاده میشود که چسبندگی زیاد میلگرد با بتن نیاز نباشد.

میلگرد آجدار به میلگردی میگویند که خط هایی به صورت هفت و هشتی یا به صورت موازی داشته باشد. این نوع میلگردها برای ساخت و ساز بسیار پرکاربرد است و به نوعی به بتن می‌چسبد و باعث محکم شدن سازه میشود.

میلگرد ساده به میلگردی می‌گویند که سطح آن کاملا صاف باشد. این نوع میلگرد به دلیل صاف بودن برای سازه از آن به کار برده نمی‌شود و برای مصارفی دیگر مانند ساخت تجهیزات پزشکی، ساخت پیچ و مهره، ساخت پیچ، تولید مبلمان و … به کار برده میشود.

دسته بندی میلگردها بر اساس استاندارد ملی ایران

یکی دیگر از معیارهای دسته بندی میلگردها بر اساس استاندارد تولید میباشد. استانداردها مشخصات فنی میلگردها را همچون طول، قطر و مقاومت کششی را مشخص می‌کنند. در ایران تولید میلگردها بر اساس استاندارد ملی ایران (۳۱۳۲ ISIRI) میباشد که آرماتورها را به چهار دسته کلی تقسیم بندی میکند:

میلگرد ساده یا نرم (میلگرد A1)

 میلگرد ساده یا نرم که با علامت استاندارد ملی «س ۲۴۰» و علامت استاندارد روسی « A1» نشان داده میشود، فاقد شیار بوده و سطحی صاف دارند. مقاومت تسلیم این آرماتورها  ۲۴۰ مگا پاسکال بوده و طبق این استاندارد در سایزی بین ۸ تا ۵۰ میلیمتر تولید میشوند. از این آرماتورها در مواردی که نیاز به چسبندگی زیاد بین آرماتور و بتن نباشد استفاده میشود؛ مانند اتصال بین تیر و ستون.

میلگرد آجدار مارپیچی (میلگرد A2)

میلگرد آجدار مارپیچ با علامت استاندارد ملی«آج ۳۴۰» و «آج ۳۵۰» و علامت استاندارد روسی A2 نشان داده میشود و در دو نوع یکنواخت و دودکی تولید میشود. این نوع آرماتور در سطح خود شیارهایی مارپیچی شکل دارد که استحکام کششی آن ۵۰۰ است. آرماتور آجدار مارپیچی پر مصرفترین میلگرد در بخش ساختمان سازی است.

میلگرد آجدار جناقی (میلگرد A3)

این آرماتورها با علامت استاندارد ملی «آج ۴۰۰» و «آج ۴۲۰» و استاندارد روسی A3 نشان داده میشوند. شیارهای سطح میلگرد A3 به شکل جناقی ایجاد شده‌اند و در دو نوع یکنواخت و دودکی به تولید میرسد. مقاومت تسلیم این آرماتورها ۴۰۰ و ۴۲۰ مگا پاسکال است و در مواردی که نیاز به مقاومت کششی بالا باشد استفاده می¬شوند.

میلگرد آجدار مرکب (میلگرد A4)

این نوع از میلگرد از آن به عنوان فولاد سخت نام برده میشود و با علامت استاندارد ملی «آج ۵۰۰» و «آج ۵۲۰» و استاندارد روسی A4 شناخته میشود. سطح میلگرد A4 دارای ترکیبی از آجهای جناقی و مارپیچی است که در فرآیند ساخت این آرماتورها از تکنولوژیهای پیشرفته (high tech) بهره گرفته میشود که در سالهای اخیر این تکنولوژی در ایران مورد استفاده قرار گرفته شده. آرماتورهای A4 دارای بیشترین مقاومت کششی بوده و در دو مقاومت تسلیم ۵۰۰ و ۵۲۰ تولید میشوند.

جالب است بدانید که استفاده از این نوع میلگرد به صرف‌تر است. زیرا مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل نیاز به قطر و در نتیجه وزن کمتری میباشد.

دسته بندی میلگردها بر اساس سایز

یکی دیگر از دسته بندی میلگردها دسته بندی آنها بر اساس سایز است. سایز میلگرد همان قطر سطح مقطع آن است. در ایران میلگردها در سایزهای: ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۲۸، ۳۲، ۳۶، ۴۰ و ۵۰ میلیمتر تولید میشوند.

دسته بندی میلگرد بر اساس جنس

جنس و متریال میلگردها از جمله مهمترین فاکتورهای خواص فیزیکی میلگرد است. میلگردها اغلب از جنس فولاد هستند اما فولادها خود به انواع متعددی دارند که ترکیبات و روش ساخت مختلفی تهیه میشوند. بر این اساس میلگردها به دو دسته کلی تقسیم میشود: میلگردهای فولاد کربنی و میلگردهای آلیاژی.

میلگردهای فولاد کربنی که به آن میلگرد سیاه گفته میشود، از نوعی فولاد ساخته شده است که عنصر کربن اصلی‌ترین عضو آلیاژی آن است. میلگرد سیاه ارزان ترین نوع میلگرد نسبت به سایر متریال ها است و عیب اصلی آن مقاومت کمترش در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. میلگرد سیاه پرکاربردترین نوع میلگرد در ساختمان سازی است زیرا در این حالت نیاز به مقاومت زیاد در برابر خوردگی نیست.

دسته دیگری از میلگردها، میلگردهای آلیاژی نام دارند. میلگردهای آلیاژی از آلیاژهای متنوع فولاد ساخته میشوند که در تولید آنها از افزودن فلزات مختلف با هدف بهبود خواص بهره گرفته میشوند. به عنوان مثال میلگردهای استفاده شده در سازه‌های زیر آب لازم است که مقاومت زیادی در برابر خوردگی داشته باشند. در این حالت با افزودن عنصرهایی مانند نیکل، کروم یا منگنز مقاومت آلیاژ در برابر خوردگی به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

روش تولید میلگرد

یکی دیگر از مهم ترین فاکتورهای سنجش میلگردها، روش تولید آن است که تاثیر بسزایی در کیفیت میلگرد دارد. در ایران میلگرد با بروزترین تکنولوژیهای دنیا تولید میشوند و توان رقابت با نمونه‌های خارجی دارد؛ اما نمونه‌های با کیفیت پایین نیز وجود دارد.

تولید مقاطع فولادی معمولا در دو مرحله صورت میگیرد؛ مرحله اول ساخت شمش یا بیلت است که برای اکثر مقاطع فولادی یکسان است. پس از تولید بیلت، از آنها جهت ساخت میلگرد به روشهای مختلف استفاده میشود. روش نورد گرم، نورد سرد، ترمکس و میکروآلیاژی چهار روش متداول تولید میلگرد در ایران و جهان میباشد که کیفیت، ویژگی و هزینه ساخت میلگرد با هر کدام از این روشها متفاوت است. به عنوان مثال در کشور زلزله خیزی مانند ژاپن نیاز به استحکام بسیار بالایی هست به همین دلیل عمدتا از روش میکروآلیاژی که استحکام کششی و پیچشی بالایی دارد بهره می‌گیرند.

در ایران برای محصولات پلاکهایی وجود دارد که روش تولید و مشخصات میلگرد در آن درج شده است. با توجه به نکات بالا لازم است در هنگام خرید به روش ساخت میلگرد نیز دقت داشته باشید. برای اطلاعات کامل از روشهای تولید میلگرد و ویژگی و قیمت آنها میتوانید به صفحه روش تولید میلگرد مراجعه کنید.

محاسبه وزن میلگرد

محاسبه وزن میلگرد به دو دلیل اهمیت دارد؛ اولا برای به دست آوردن استحکام و دوام میلگرد و دوم برای محاسبه قیمت، زیرا قیمت میلگرد به ازای وزن آن تعیین میشود. برای محاسبه وزن میلگرد چند روش وجود دارد که به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

استفاده از فرمول
محاسبه وزن میلگرد بر اساس فرمول به صورت زیر است:
میلگرد وزن=(شعاع × شعاع × طول× ۳.۱۴ × چگالی فولاد)/۱۰۰۰
در این رابطه شعاع بر حسب میلیمتر و چگالی بر حسب کیلوگرم بر متر مکعب است که وزن میلگرد را بر اساس کیلوگرم به ما خواهد داد. توجه داشته باشید که چگالی فولادهای مختلف مقداری با هم متفاوت است و لازم است که چگالی را از اطلاعات میلگرد داشته باشید. اما در صورت نداشتن چگالی میتوانید از استاندارد این استفاده کرده و چگالی فولاد را با تقریب بسیار مناسبی برابر با ۷.۸ در نظر بگیرید.
یک روش دیگر برای محاسبه وزن میلگرد استفاده از جدولهای وزن میلگرد کارخانه‌ی سازنده، جدول اشتال و جدولهای استاندارد است.

جدول ذیل برای وزن میلگردهای شاخه ۱۲ متری میباشد که برای بدست آوردن وزن میلگرد های شاخه ۶ متری عدد ها را تقسیم بر ۲ نمایید.

همچنین برای بدست آوردن وزن هر متر نیز عدد وزن را تقسیم بر عدد ۱۲ نمایید.

جدول-وزنی-میلگرد

قیمت میلگرد

میلگرد از پر مصرف ترین مصالح مورد استفاده در صنایع به خصوص صنعت عمران است به همین دلیل قیمت میلگرد و تغییرات قیمت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. میلگرد انواع مختلفی از نظر، متریال، سایز، شکل، روش تولید و کیفیت دارد که قیمت آنها متفاوت است. همچنین دو نوع میلگرد با کیفیت و ویژگیهای یکسان که در دو کارخانه متفاوت تولید میشوند ممکن است با هم اختلاف قیمت داشته باشند. از طرفی با توجه به بازار جهانی میلگرد و عوامل متعددی که روی قیمت میلگرد و تغییرات تاثیرگذار است همواره شاهد نوسانات قیمت میلگرد هستیم. بنابراین تحلیل قیمت میلگرد و اطلاع دقیق از آن می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

قیمت روز میلگرد

مشتریان گرامی که قصد اخذ خرید میلگرد و یا اخذ قیمت روز میلگرد را دارند میتوانند با مراجعه به همین صفحه از سایت آهن سانا و یا اینکه با شماره های سایت میتوانید با کارسناسان بخش فروش میلگرد تماس تلفنی داشته باشید و یا اینکه فرم تماس با ما را پر نمایید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قیمت روز میلگرد و لحظه ای آن را به استحضار شما برسانند.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

همانطور که اشاره شد عوامل متعددی بر قیمت میلگرد تاثیرگذار هستند که میتوان آنها به سه دسته کلی تقسیم بندی کرد؛ کیفیت محصول، عوامل داخلی و عوامل خارجی. 

عوامل مربوط به کیفیت محصول شامل متریال، کیفیت ساخت، استحکام، روش تولید و … میباشد که اگر استانداردهای لازم را پاس نکرده باشد و دارای کیفیت قابل قبولی نباشد ممکن در هنگام حوادث (مانند زلزله) فاجعه‌های جبران ناپذیری به بار آورد.

عوامل داخلی تاثیرگذار بر قیمت میلگرد شامل قیمت مواد اولیه، هزینه تولید، قیمت دلار و سیاستهای اقتصادی است که باعث نوسان قیمت خواهد شد.

عوامل خارجی نیز شامل عرضه و تقاضای جهانی، عوامل سیاسی و قیمت جهانی آهن است.

تغییرات قیمت میلگرد

با توجه به اینکه عوامل مختلفی در قیمت میلگرد تاثیرگذار است، تغییر هر کدام از آنها باعث تغییر قیمت میلگرد میشود. به همین دلیل شاهد نوسانات قیمت میلگرد در بازار هستیم. لازم است برای خرید میلگرد از تغییرات قیمت آن آگاه باشید تا بتوانید تصمیم بگیرید که در بهترین زمان ممکن خریدتان را انجام دهید.

قیمت روز میلگرد

بهترین راه برای اطلاع از قیمت روز میلگرد، جستجو در سایتهای فروش آنلاین است که قیمت آنلاین میلگرد را اطلاع رسانی می‌کنند.
سایت آهن سانا به صورت روزانه قیمتها را آپدیت میکند و میتوانید قیمت آنلاین میلگرد را دنبال کنید.

خرید میلگرد

میتوان خرید میلگرد را به چند صورت انجام داد که به توضیح هر کدام میپردازیم.

خرید میلگرد از کارخانه

معمولا خریداران به دنبال مناسبترین قیمت هستند و در وحله اول به خرید میلگرد از کارخانه فکر می‌کنند. این روش خرید تا حدودی به صرف‌تر است و شما میتوانید از طریق تماس با کارخانه مورد نظر اقدام به خرید کنید.

 اما یک سری محدودیت¬ها و مشکلاتی وجود دارد که خریدار را از خرید میلگرد به طور مستقیم از کارخانه را منصرف کند. اول آنکه برخی کارخانه‌ها عرضه مستقیم محصول به مشتری ندارند و کارخانه‌هایی که عرضه مستقیم داشته باشند فقط در تناژهای بالا به صورت مستقیم عرضه می‌کنند. همچنین برای خرید از کارخانه معمولا باید پروسه طولانی را طی کنید و محصول نیز با تاخیر تحویل داده میشود. دشواری در حمل و نقل هم یکی دیگر از عواملی است که باعث شده است که مشتریان به خرید میلگرد از کارخانه تمایل زیادی نداشته باشند.

خرید میلگرد از بورس کالا

برای آنکه بتوانید در بورس کالا معامله‌ای انجام دهید ابتدا لازم است که کد بورسی دریافت نمایید. علاوه بر داشتن کد بورسی باید مدارکی همچون پروانه کارت ارائه دهید تا مشخص شود که واسطه گر نیستید.

در بورس کالا محصول را با قیمت روز دریافت می‌کنید. از معایب خرید از بورس کالا آن است که معمولا تقاضای میلگرد بیشتر از عرضه آن است و گاها محصول با مشخصات مورد نظر شما یافت نمی‌شود و اگر هم یافت شود ممکن است دیرتر از زمان مشخص شده به دست شما برسد.

خرید حضوری میلگرد

خرید حضوری میلگرد روشی سنتی و رایج است که میتوانید با مراجعه به بازارهای آهن در شهرهای مختلف (مانند آهن مکان در تهران) اقدام به خرید میلگرد نمایید. در این بازارها فروشگاههای فروش مقاطع آهنی و فولادی موجود است که شما میتوانید با ارائه مشخصات میلگرد مورد نظر خود را جستجو، مشاهده و خرید کنید. از مزایای این روش مشاهده عینی محصول و اطمینان از کیفیت آن است.

خرید اینترنتی میلگرد

امروزه خرید و فروش بسیاری از محصولات خرد و کلان به صورت اینترنتی است. برای خرید میلگرد نیز سایتهای زیادی وجود دارند که به اقدام به عرضه مقاطع فولادی می‌کنند. خرید اینترنتی روشی راحت و سریع است که شما میتوانید همه محصولات را یک جا مشاهده کرده و تصمیم مناسب بگیرید؛ از دیگر مزایای این روش تحویل سریع میلگرد است. با توجه به رقابت زیاد در این بازار قیمتها نیز مقرون به صرفه هستند.

درباره معایب خرید اینترنتی میلگرد نیز میتوان به عدم مشاهده عینی میلگرد اشاره کرد. شما میتوانید از طریق تماس با کارشناسان سایت مشاوره دریافت کرده و سپس اقدام به خرید کنید. توجه داشته باشید خریدهای اینترنتی را از سایتهای معتبر ثبت سفارش کنید تا از کیفیت و رسیدن محصول به دستتان اطمینان داشته باشید.

خرید میلگرد از آهن سانا

برای خرید آهن آلات از جمله تیرآهن و میلگرد از شرکت آهن سانا میتوانید با شماره‌های درج شده در پایین صفحه ارتباط برقرار کنید و با کارشناسان این شرکت در مورد خرید خود مشورت نمایید.

شرکت آهن سانا با توجه به اینکه بزرگترین مرکز پخش آهن آلات در تهران و ایران میباشد، تمامی محصولات را به قیمت کف بازار در اختیار مشتریان خود قرار میدهد پس توصیه میشود قبل از تماس حتما از جای دیگر قیمت بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر لطفا با کارشناسان حرفهای ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *